08-6533722 [email protected]

Det här lär du dig

Utöver de grundläggande kriterierna från Sveriges Hudterapeuters Riksorganisation (SHR) följer Hudvårdshögskolan två internationella läroplaner med den högsta standard som går att uppnå inom yrket ITEC och CIDESCO.

Du kan känna dig trygg i att bli välutbildad inom alla de klassiska skönhetsbehandlingarna, hårborttagning , kroppsvård,  kroppsmassage och SPA behandlingar.

Hudvårdshögskolans utbildning fokuserar på hudvården och avancerade hudvårdsbehandlingar,  både manuella och med behandlingstekniker såsom Microneedling Dermapen4,  IPL, NBE500, Microcurrent och Dermabrasion.

I samarbete med Phytomer (Frankrike) har vi vidareutvecklat läroplanen i kroppsvård med ljuvliga och effektiva spabehandlingar.

För att ge dig en bred insikt om marknaden besöker vi under utbildningstiden flertalet marknadsledande produktleverantörer och distributörer. Vi besöker naturligtvis även branschmässan Hud-och Kosmetik som årligen arrangeras av SHR.

Studietakten är hög och skolan har  arbetat fram ett studieupplägg där teori, praktik inom klassen samt kundpraktik på skolans klinik varvas under hela utbildningstiden.

Med vår breda utbildning inom avancerad, resultatinriktad hudvård och modern kroppsvård blir du garanterat efterfrågad på arbetsmarknaden i Sverige och utomlands.

 

 

 

 

Cuccio Veneer Gellackutbildning i samarbete med Scratch of Sweden   

Gäller endast för studerande som går eller har gått på Hudvårdshögskolan.  Detta är en frivillig helgutbildning i Hudvårdshögskolans lokaler.

Introduktion: 

Välkommen till 4:e generationens gellack teknologi för permanent lackning. Öppen för dig som vill prova på Cuccio Gellacksystem ”Veneer”. Vi går igenom både teori och praktik utifrån dina individuella färdigheter och produktens olika användningsområden. Du måste först ha genomgått manikyr kursen i utbildningen innan du kan delta på denna vidareutbildning.

Kursbeskrivning:

Med denna kurs kommer du att få lära dig hur man jobbar och applicerar gellack på kunder. Hur man kan skräddasy en färg beroende på pigmenten. Göra återbesök på materialet inom två veckor. Vi kommer även visa dig hur man tar bort materialet på ett skonsammare sätt. Lära dig att dekorera lätt och lacka franskt.  All övning sker på varandra under utbildningen. Sista dagen visar du upp för läraren ditt arbete. Vid godkänt resultat tilldelas du diplom.  Skulle du inte bli godkänd första gången så får du visa upp ditt jobb vi ett annat tillfälle, detta i överenskommelse med läraren som utbildat.

 Dag 1

  • Teori gellack • Introduktion av produkt och teknik- Materialkännedom. • Praktisk applicering av gellack

Dag 2

  • Praktisk borttagning av material • Färglära och blandteknik • Dekorationer

Kit innehåll som ingår: 

6 populäraste färgerna (13 ml):  Verona Lace  I Left My Heart in San Francisco  Belize in Me  A Kiss in Paris  Los Angeles Luscious  Romania After Dark

6 treatments:  Prep 13ml  Fuse 13ml  Base 13ml  Top 13ml  Conditioning Cleanser 240ml  Conditioning Soak Off Solution 240ml

2 verktyg:  Soak Off Remover Tool  Mixing Tool

LED Lampa – Max Pro 5

Kursen är kostnadsfri! Du betalar endast för produkt kit:  ca 2800 kr exkl. moms